KRİZ ANALİZİ-YÖNETİMİ KAVRAMLAR-TERİMLER SÖZLÜĞÜ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

SALDIRI POZİSYONU ALMA

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

All A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Term Definition
SALDIRI POZİSYONU ALMA
Krizi Tetikleyen Olayın Niteliğine Göre Tasnif
Kod: D_3
 ŞİA

Saldırı Pozisyonu Alma

Çatışma evresinden kriz evresine geçiş bakımından çatışmanın taraflarından herhangi biri şiddet içermeyen askeri bir yöntem olarak karşı taraftan gelebilecek bir saldırıya hazırlık olarak ve/ya karşı tarafa istemindeki kararlılığı, aciliyeti göstermek için askeri hazırlıklara girişerek saldırı pozisyonuna geçebilir. Bu davranış karşı taraf üzerinde bir baskı yaratarak olası eylemlerden caydırmayı hedefleyebileceği gibi seviyesi kontrol edilemez ise tam tersine rakibin ilk saldıran olmasına yol açarak krizi savaşa dönüştürebilir.

Bir başka açıdan değerlendirildiğinde ise özellikle saldırgan tarafın savunmacı taraf üzerinde uygulamaya çalıştığı bir baskının unsuru olması da mümkündür. Fiili durum yaratarak savunmacı taraf üzerinde bir baskı yaratmak isteyen saldırgan aktör eğer savunmacı tarafın güç kapasitesinin yarattığı baskıyı karşılamaya yetmeyeceğini düşünüyor ise bu seçeneği uygulamayı tercih edebilir. Böylesi bir durumda savunmacı tarafa istemi yerne getirmediği takdirde saldırıya hazır olduğunu göstermeye çalışabilir.

 

Savunmacı niteliği ile saldırı pozisyonu almaya örnek: Şiddet içermeyen askeri yöntemlerden biri olarak 1964 yılında Türkiye'nin garantör devlet hak ve sorumlulukları çerçevesinde yapmayı düşündüğü askeri müdahale hazırlıklarını göstermek mümkündür. Türkiye bu kriz sırasında başlatmış olduğu askeri hazırlıklar ile Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinde bir baskı yaratmayı hedefleyerek kararlılığını göstermek istemiştir. Rakibin bu hazırlıkları yeterli uyaran kabul etmeyerek saldırılarını sürdürmesi sonucunda ise askeri hazırlıklarının bir parçası olarak düşündüğü hava kuvvetleri unsurları ile ibret verici kuvvet kullanma örneklerini icra etmiştir.

 


 

Savunmacı tarafın tamamen kendi güvenlik kaygılarını gidermek amacıyla başlatmış olduğu bir silahlandırma, kuvvet kaydırma girişiminin komşu ülkeler üzerinde saldırgan bir hareketlilik olarak algılanabilir. Olağan durumlar içerisinde gerçekleşen bu faaliyetlerin komuşu ülke tarafından bir saldırı hazırlığı olarak görülmesi/algılanması daha önce aralarında bir uyuşmazlık bulunmayan tarafların birbirlerine olan güvenini sarsabileceği için bir krizi tetiklemesi de mümkündür.
Örneğin 1934 yılında Türkiye'nin Trakya bölgesini ve Boğazları silahlandırmak/askerileştirmek için başlatmış olduğu girişimler ve kurmaya çalıştığı Balkan Antantı, Bulgaristan tarafından kendine yönelik bir saldırı hazırlığı olarak algılanmış, bu durum Türkiye'nin Bulgaristan'a güvence vermesine rağmen Türkiye ile Bulgaristan arasında krize dönüşmüştür.

CoalaWeb Traffic

Today227
Yesterday509
This week3491
This month14117
Total1397501

Who Is Online

3
Online

21-02-28

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register