KRİZ ANALİZİ-YÖNETİMİ KAVRAMLAR-TERİMLER SÖZLÜĞÜ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

UYUYAN KRİZ

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

All A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Term Definition
UYUYAN KRİZ
Krizin Ortaya Çıkış Şekline Göre Tasnif 

Kod: Z1

 

Uyuyan Kriz [Dormant Crisis / Latent Crisis]

Kriz özelliklerini gösteren uyarılara sahip olan fakat savunmacı tarafın çeşitli nedenler/gerekçelerden dolayı tırmandırmayı düşünmediği, bir tür zımni moratoryumun yaşandığı kriz türüdür. Herhangi bir anda gerçekleşecek bir "ihlal" gerekçesiyle ani krize dönüşme potansiyeline sahiptir. Kriz yönetim süreci henüz tamamlanmadığı için sonlanmış bir kriz özelliği göstermez.

Örneğin Yunanistan'ın Limni adasının antlaşmalardan doğan silahsızlandırılmış statüsünü ihlal ederek Adayı silahlandırması ve  NATO savunma planlarına dahil etmeye çalışması bu tarz bir krizdir. 

Krizin ilk uyaranlarının alındığı evrede tırmanma eğilimine girdiğini gösteren işaretler olmasına karşın her iki taraf da krizi tırmandırarak sıak bir çatışmaya dönüştürmekten kaçınmış, kontrollü bir kriz yönetim süreci izleyerek krizi zamana yaymayı tercih etmiştir. Halihazırda her iki taraf da hukuki-siyasi tezlerini korumaya devam etmekte fakat bir krize dönüştürmekten de kaçınmaktadırlar.


 

Uyuyan kriz tanımı özünde kriz tanımında dillendirilen tüm özelliklere sahip olmasına rağmen henüz tetikleyici bir eylemle krize dönüşmemiş krizleri sınıflandırmakta kullanılmaktadır. Bu tür krizler tarafların ilişkilerinde temel değer ve önceliklerini yakından ilgilendirdiği gibi tetiklenmesi durumunda karar verici aktörü kısıtlı zaman diliminde en uygun tercihi yapmaya zorlayabilecek krizlerdir ve kolaylıkla askeri çatışmaya dönüşme potansiyelleri de bulunmaktadır. Özellikle taraflar arasında daha önceden belirlenmiş bir hukuki-siyasi statüde değişiklik yaratacak tek yanlı girişimler savunmacı taraf bakımından bir krizin uyaranları olarak değerlendirilebilir.

CoalaWeb Traffic

Today593
Yesterday679
This week593
This month12665
Total1556393

Who Is Online

5
Online

21-09-20

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register