KRİZ ANALİZİ-YÖNETİMİ KAVRAMLAR-TERİMLER SÖZLÜĞÜ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

ASKERİ ŞİDDET İCERMEYEN COKLU TEPKİ

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

All A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Term Definition
ASKERİ ŞİDDET İCERMEYEN COKLU TEPKİ
Kriz Tetikleyen Olaya İlk Tepkiye Göre Tasnif
Kod: TT
 


Askeri Şiddet İçermeyen Çoklu Tepki

 Siyasal karar alıcı ve krizi yöneten aktörler kriz olarak algıladıkları durumu tetikleyen eylem, olay, değişiklik veya meydan okumaya gösterecekleri tepkiyi belirlerken bir yandan diplomatik, siyasi, hukuksal araç ve yöntemlerden yararlanmaya karar verirler diğer yandan bunları destekleyecek şekilde askeri araç ve yöntemleri uygularlar. Bu durum genellikle krizi tetikleyen gelişmenin karar alıcılarda yaratmış olduğu yoksunluğun önem ve düzeyi ile bağlantılıdır. Karar alıcıda ağır hasar, ülkesel bütünlüğü, temel değer ve öncelikleri, ülke güvenliğini doğrudan tehdit eden durum algısı yarattığı veya doğrudan askeri yöntemler kullanılabilir. Ancak. Çeşitli gerekçelerle karar alıcı henüz askeri yöntemler içerisinde şiddet kullanılmasını uygun görmez. Uygulamış olduğu kriz yönetim stratejilerinin hasım üzerinde etkili olmasını bekler. Böyle bir durumda tarafların askeri bir sıcak çatışmaya-savaşa henüz hazır olmadıkları ve/ya savaş çıkarmaktan kaçındıkları düşünülebilir. Meşruiyet ilişkisi bakımından savaş çıkartmanın sorumluluğu ve maliyetinşn yüksekliğ dikkate alınarak diplomatik,siyasi, hukuksal yöntemlere ağırlık verilerek durum eşitlenmeye çalışılır. 

Örneğin 1996 Kardak Kayalıkları Krizi'nde Türkiye için krizi tetikleyen eylem Yunanistan'ın Kayalıklara asker çıkartmış olmasıdır. Bu krizde Türkiye krizi tetikleyen eyleme tepkisini oluştururken bir yandan siyasi, diplomatik yöntemleri uygulamış diğer yandan da savaş çıkartmanın sorumluluğunu Yunanistan'ın sırtına yükleyerek ikinci Kayalığa da kendisi asker çıkartmıştır. Her iki taraf da askeri enstrümanlardan yararlanmış olmalarına karşın şiddete/askeri şiddete kriz yönetim stratejilerinde yer vermemişlerdir. [Burada şiddetten anlaşılması gereken askeri araçlar ve yöntemler kullanılırken aktörler tarafından bir sıcak çatışmanın ve sınırlı da olsa bir savaşın başlatılmasıdır.]

 Bu tepki türünde karar alıcı ulusal - uluslararası sistem koşullarını, hasmının kapasitesini ve diğer birçok parametreyi dikkate alarak tepkisini belirler. Tetikleyici eyleme göstereceği tepkide elindeki uygun araç ve yöntemleri devreye sokar. Bunları desteklemek ve etkisini pekiştirmek için askeri yöntemlere başvurabilir ancak bunları uygularken henüz şiddete başvurulmasına izin vermemiştir.

 

 


 

CoalaWeb Traffic

Today388
Yesterday743
This week3161
This month4474
Total1437164

Who Is Online

4
Online

21-05-07

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register