KRİZ ANALİZİ-YÖNETİMİ KAVRAMLAR-TERİMLER SÖZLÜĞÜ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

EYLEMSİZLİK

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

All A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Term Definition
EYLEMSİZLİK
Krizi Tetikleyen Olaya Verilen İlk Tepkiye  Göre Tasnif 
Kod: TT
 

Eylemsizlik / Karşılık Vermeme

Çatışma durumundan krize dönüşecek evrede saldırgan tarafın sözsel - eylemsel durum alışı / tetikleyici davranışı savunmacı tarafın açık ve kararlı bir karşılık vermemesine neden olabilir. Savunmacı taraf çeşitli gerekçelerle saldırgan eyleme karşı bir tepki göstermeyerek krizi tırmandırmamayı tercih edebilir. Bu durum kimi zaman asimetrik bir güç dengesinin sonucu olabileceği gibi savunmacı tarafın gerekli hazırlıkları ve kararlı bir tepkiyi organize edebilmesi bakımından ihtiyaç duyduğu zaman kazanma amacını da taşıyabilir.

Bununla birlikte savunmacı tarafın eylemsiz kalması saldırgan tarafın daha güçlü ve ısrarlı bir pozisyon kazanmasına da olanak tanıyabileceğinden riskli bir tercihtir. Tetikleyici söz/eyleme karşılık vermeyen, direnç göstermeyen taraf statü ve/ya statükonun kendi aleyhine değiştirilmesini [geçici de olsa] kabul etmiş olur. Ancak krizin seyri içerisinde savunmacı tarafın karar alıcılarının yeni bir tepki üretmeleri ve uygulamaları her zaman için vardır.

  

Türkiye'nin dış politika krizlerine ilişkin örnekler arasında eylemsizlik örneğine rastlanmamıştır.

Bu duruma en yakın sayılabilecek krizler olarak Türkiye'nin ABD ile yaşamış olduğu dış politika krizleri örnek verilebilir. Ancak 1964 Johnson Mektubu Krizi'nde Türkiye tepkisini siyasi olarak göstermiştir. Görüşlerini ve tepkisini ABD Başkanı Johnson'a yazmış olduğu cevabi mektubunda Başbakan İnönü açıkça ifade etmiş ve Kıbrıs krizindeki duyarlılığımızı ve siyasamızı açıklamıştır.

Dataset: ICB2
Codebook for ICB2 - International Crisis Behavior Project
Actor-Level Dataset – July 2010
ICPSR Study #9286 – Version 10.0
Principal Investigators: Jonathan Wilkenfeld and Michael Brecher
 
The trigger or precipitating cause of a foreign policy crisis refers to the specific act, event or situational change which leads decision-makers to perceive a threat to basic values, time pressure for response and heightened probability of involvement in military hostilities. A trigger may be initiated by: an adversary state; a non-state actor; or a group of states
 
CRISIS MANAGEMENT I: MAJOR RESPONSE TO CRISIS TRIGGER
Once the decision makers of a state perceive the act/event/change which triggers its crisis, they will decide on an appropriate response. The major response is that specific action which captures the major thrust of its behavior (the U.S. quarantine of Cuba in the 1962 Missile Crisis). Most of the categories of the major response variable match those of the trigger variable (above).

 

(1) No response-inaction - (On 14 March 1939 Hitler informed President Hacha of Czechoslovakia that German troops had occupied Moravska Ostrava and were poised all along the perimeter of Bohemia and Moravia, and Czechoslovakia surrendered, in the Czechoslovakia Annexation Crisis).

CoalaWeb Traffic

Today435
Yesterday694
This week435
This month20814
Total1639170

Who Is Online

3
Online

21-11-29

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register