KRİZ ANALİZİ-YÖNETİMİ KAVRAMLAR-TERİMLER SÖZLÜĞÜ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

KRİZ EVRESİ

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

All A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Term Definition
KRİZ EVRESİ
Kriz Yönetim Evresi
Kod: 
 

Kriz Evresi:

Çatışmayı krize tetikleyici eylemle [krize] tırmanma sürecine girilirken savunmacı tarafın göstereceği tepki ile kriz bu evrede bir kez daha tırmandırılmış olur. Karar alma bakımından süreç kriz yönetimi stratejilerinin uygulandığı süreçtir ve özgün kriz bu evrede "yönetilir."

Kriz evresinde taraflar uygun stratejilerle bir yandan krizi tırmandırmadaki hedeflerine ulaşmaya çalışırken diğer yandan da sıcak bir askeri çarpışmayı (savaşı) da önlemeye çalışırlar. Bu evre krizin özgün niteliğine bağlı olarak uzun süreli, gelişen bir kriz sürecini başlatabileceği gibi sıcak bir çatışma veya yumuşama sürecini de getirebilir. 

 

 


 

Tırmanma sonucu ulaşılan bu evrede krizi tetikleyen davranışa karşı oluşturulan tepkisel davranış taraflar arasında gerilimin düzeyini siyasiden askeriye dönüştürebileceği için gerek askeri gerekse siyasi düzlemde bir kriz yönetimi sürecine işaret etmektedir. Tarafların bu süreçte izleyecekleri stratejiler sonucunda krizin savaşa dönüşme riski ortaya çıkabileceği gibi tarafların kendi aralarında ve/ya üçüncü aktörlerin girişimleriyle krizi yumuşatması ve diplomatik-siyasi müzakere sürecine geri dönmeleri de başarılabilir. Krizin özgün niteliğine göre bu süreç zamana yayılabileceği gibi sonuç açısından belirsiz/muğlak bir evreye de dönüşebilir.

CoalaWeb Traffic

Today842
Yesterday908
This week1750
This month6043
Total1646573

Who Is Online

5
Online

21-12-07

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register