KRİZ ANALİZİ-YÖNETİMİ KAVRAMLAR-TERİMLER SÖZLÜĞÜ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

Krize Özgü Uyuşmazlığın ve/ya Çatışmanın Başlangıç Evresi

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

All A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Term Definition
Krize Özgü Uyuşmazlığın ve/ya Çatışmanın Başlangıç Evresi
Kriz Yönetim Evresi
Kod: 
 

Krize Özgü [Uyuşmazlığın ve/ya Çatışmanın] Başlangıç Evresi:

Kriz analizi açısından yapılacak bir değerlendirmede taraflar arasındaki uyuşmazlığı çatışmaya, çatışmayı ise krize tetikleyen sözsel-eylemsel davranışların gözlemlendiği süreç kriz analizinin "başlangıç" evresi içerisinde yer alır. Bu evrede taraflar karşılıklı olarak risk-tehdit analizlerini yapacak zamana sahiptirler ve daha henüz diplomatik-siyasi girişimlerle uyuşmazlığı-çatışmayı çözebilme olasılığı bulunmaktadır. Bu süreçte tarafların uyuşmazlık-çatışmaya dair sözsel-eylemsel yaklaşımları bir krizi hatta askeri bir çatışmayı olasılıklar içerisinde düşünmeye yöneltecek  yeterli uyaranları içerebilir.

 

 

 


 

Örneğin Kardak Kayalıkları'na Yunanistan'ın asker çıkartması ile tetiklenen krizde krizin başlangıç evresi Figen Akat gemisinin Kardak Kayalıkları'na oturmasından itibaren başlatılabilir. Yardıma gelen Yunan Sahil Güvenlik unsurlarının Kayalıkların Yunan karasuları içerisinde yer aldığını ileri sürmeleri ve Kaptanın bunu reddederek bölgenin Türk karasuları içerisinde yer aldığını söyleyerek Türk Sahil Güvenlik Kuvvetleri'nden yardım istediğini belirtmesi ile yerelde ilk uyuşmazlık çıkmıştır. Konunun her iki ülkenin diplomatik-siyasi yetkilileri  arasında yazışamalara konu edilmesi ile uyuşmazlık konusu resmileşmiştir. 

Resmi düzlemde uyuşmazlık konusuna ilişkin yazışmalar sürerken kamuoyunun konuyla ilgilenmesi ve Kayalıklara bayrak dikme girişimlerinin gerçekleştirilmesi, sansasyon ve gerginliği arttıracak haber ve resmi yorumların dillendirilmesi ile uyuşmazlıkçatışmaya dönüşmüştür. Tüm bu evre "başlangıç" evresidir.

Kayalığa Yunanistan'ın asker çıkartarak Kayalığa yaklaşacak olan sivilller dışındakilere ateş açılacağını ilan etmesi uyuşmazlık ve çatışmanın krize dönüşmesini sağlayan tetikleyici davranış olmuştur. Bu evre kriz analizi bakımından "tırmanma" evresidir.

CoalaWeb Traffic

Today481
Yesterday694
This week481
This month20860
Total1639216

Who Is Online

6
Online

21-11-29

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register