KRİZ ANALİZİ-YÖNETİMİ KAVRAMLAR-TERİMLER SÖZLÜĞÜ
TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

ŞİDDET İCEREN ÇÖZÜM

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

All A B C Ç D E F G Ğ H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z
Term Definition
ŞİDDET İCEREN ÇÖZÜM
Kriz Yönetim Tekniği 
Kod: G
 

 Şiddet İçeren Çözüm

Kriz yönetim evresinde krizin taraflarından herhangi biri krizden başarı ile çıkmanın yöntem ve/ya aracı olarak askeri seçenekleri uygulamaya koyabilir. Bununla birlikte genel olarak uyuşmazlıkların çözümünde tarafların şiddete başvurmaları yasaklandığından ya da bir başka ifade ile sıkı koşullara bağlandığından taraflardan birinin bu seçeneği işletmesi durumunda uygun meşruiyet koşullarına da sahip olması gerekir.

 

Aksi takdirde uyuşmazlığı kendi tezleri doğrultusunda çözmek amacıyla şiddete/askeri yöntemlere başvurmak kolaylıkla ilgili tarafı "saldırgan" ülke durumuna sürükleyebilir. Böylesi bir durumda ise savunmacı taraf saldırgana karşı ittifak kurma ve uluslararası desteği yanına çekme konusunda ciddi bir avantaj elde eder.
Savunmacı tarafın kriz yönetim sürecinde uluslararası hukukun meşru gördüğü, şiddet veya şiddet kullanma tehdidine dayanmayan, çözüm hedefli, barışçıl yöntemlere dayalı kriz yönetim stratejileri izlemesi durumu.
 
Saldırgan amaçlı şiddet içeren çözüm açısından örnek: 1991 yılında Irak'ın Kuveyt'i öne işgal, ardından da ilhak etmesi bunun bir örneğidir. 
Savunma amaçlı şiddet içeren çözüm açısından örnek: 1964 yılında Kıbrıs'ta Türk toplumuna yönelik saldırılar sırasında sınırlı askeri seçeneklerin kullanılması; 1974 Kıbrıs krizinde Türkiye'nin Kıbrıs'a askeri müdahale kararını uygulamaya sokmasının ardından müdahale safhasında askeri direnişle karşılaşması üzerine çarpışmaların/savaşın başlaması. Her iki örnekte de askeri kuvvet kullanma / şiddet istemin kabul ettirilmesinin bir yolu olmuştur.

CoalaWeb Traffic

Today225
Yesterday509
This week3489
This month14115
Total1397499

Who Is Online

3
Online

21-02-28

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register