1926 – 1927 Bozkurt – Lotus Krizi

 

Krizin Adı Krizin Tarafları Başlangıç ve Bitiş Tarihi Kısa Hikayesi
Lotus-Bozkurt Davası Türkiye – Fransa 2 Ağustos 1926 – 7 Eylül 1927 Midilli açıklarında çarpışan Bozkurt adlı Türk gemisi ile Lotus adlı Fransız gemisinin yol açmış olduğu krizdir. Çarpma sonucunda Bozkurt gemisi batmış ve 8 Türk gemici ölmüştür. Fransız gemisi Lotus kazazedelerle beraber İstanbul'a gelince adli süreç başlatılmış ve yapılan yargılama sonucunda her iki geminin kaptanı da kazadan sorumlu tutularak cezalandırılmıştır. Dava sırasında Fransız kaptanın avukatının yargılama yetkisi konusunda yapmış olduğu itiraz kısa sürede Türkiye ile Fransa arasında bir krize yol açmıştır. Kriz sırasında iki ülke bir hakemlik sözleşmesi imzalayarak konuyu Uluslararası Daimi Adalet Divanı'na götürmeye karar vermiştir. 
Divan 7 Eylül 1927 tarihinde vermiş olduğu kararda Türkiye'nin kazaya yol açan sorumluları yargılamasının uluslararası hukuka aykırı bir işlem olmadığına karar vermiştir.

Dava siyasi açıdan Lozan Barış Antlaşması ile kaldırılmış bulunan adli kapütilasyonlar konusundaki tartışmalar açısından ayrı bir öneme sahiptir.