TÜBİTAK /SOBAG 1001 Projesi / Proje No. 112K172
Türkiye'de Dış Politika Krizlerinde Karar Verme ve Kriz Yönetimi Süreç Analizi

logotdp

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register

  • Üyelik

Warning: Declaration of SeoglossaryModelGlossary::prepareTable(&$table) should be compatible with Joomla\CMS\MVC\Model\AdminModel::prepareTable($table) in /home/u7601702/public_html/components/com_seoglossary/models/glossary.php on line 22

SİYASİ EYLEM

Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like

Glossaries

Term Definition
SİYASİ EYLEM
Krizin Tetikleyicisine Göre Tasnif 
Kod: D
S 

Siyasi [Eylem]

Uyuşmazlık, çatışma evrelerinden kriz evresine geçişte krizi tetikleyen davranış taraflardan birinin siyasi bir eyleminden kaynaklanabilir.  Böylesi bir durumda siyasi eylemi gerçekleştiren ülkenin davranışı rakip ülkenin algısında krizi tırmandıran eylem olarak kabul edilebilir. Çatışmacı ilişkiler içerisinde olan taraflardan birinin diğeri karşısında ittifaklar kurmaya yönelmesi, diplomatik yaptırımlar uygulaması, diplomatik ilişkilerini kesmesi krizi tetikleyen bir eylem olarak değerlendirilebilir. Bu açıdan belki de en belirgin siyasi davranış daha önce bu ülkeler arasında kabul edilmiş statü kuran antlaşmaları bozan, ihlal eden uygulamalara girişmesidir.

 

Krizi tetikleyen siyasi eyleme örnek: 1987 yılında Yunanistan'ın Türkiye ile imzalamış olduğu 1976 Bern Anlaşması'nın artık yürürlükte olmadığını ileri sürerek karasularının dışında petrol arama faaliyetine girişeceğini açıklaması Ege Denizi'nde kıta sahanlığına ilişkin uyuşmazlığı/çatışmayı kriz seviyesine tırmandırmıştır.

 

 


 

 

Dataset: ICB2
Codebook for ICB2 - International Crisis Behavior Project
Actor-Level Dataset – July 2010
ICPSR Study #9286 – Version 10.0
Principal Investigators: Jonathan Wilkenfeld and Michael Brecher

 

The trigger or precipitating cause of a foreign policy crisis refers to the specific act, event or situational change which leads decision-makers to perceive a threat to basic values, time pressure for response and heightened probability of involvement in military hostilities. A trigger may be initiated by: an adversary state; a non-state actor; or a group of states

 

(2) Political act - subversion, alliance formation by adversaries, diplomatic sanctions, severance of diplomatic relations, violation of treaty (The Egyptian and Syrian proclamation of their merger into the United Arab Republic on 1 February 1958 triggered crises for Iraq and Jordan).

CoalaWeb Traffic

Today119
Yesterday2868
This week119
This month41171
Total715584

Who Is Online

1
Online

18-11-19

TFPC Hızlı İletişim

S5 Box

ÜYE GİRİŞ

Sitemize Hoş Geldiniz

Yine Bekleriz, Dileriz Yararlı Olmuştur...

S5 Register